طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


امام عصر
اللهم عجل لولیک الفرج
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390 توسط حسین بیات

بعضى نوشته‏اند: كه حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام به خاطر طاهره بودن به غسل نیازى نداشته است. امام صادق علیه‏السلام فرمود: امیرالمؤمنین على علیه‏السلام فاطمه زهرا را غسل داد زیرا او صدیقه و معصومه بود نباید جز معصوم، دیگرى او را غسل دهد چنانچه مریم را جز عیسى علیه‏السلام كسى غسل نداد(1)
امام علیه‏السلام چون كافور بر بدن مطهرش ریخت این دعا را خواند:
اللهم انها امتك و بنت رسولك و خیرتك من خلقك اللهم لقنها حجتها و اعظم برهانها و اعل درجتها و اجمع بینها و بین محمد صلى اللَّه علیه و آله.
بقیه در ادامه مطلب....


 

مراسم وداع با مادر و خاكسپارى

بعضى نوشته‏اند: كه حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام به خاطر طاهره بودن به غسل نیازى نداشته است. امام صادق علیه‏السلام فرمود: امیرالمؤمنین على علیه‏السلام فاطمه زهرا را غسل داد زیرا او صدیقه و معصومه بود نباید جز معصوم، دیگرى او را غسل دهد چنانچه مریم را جز عیسى علیه‏السلام كسى غسل نداد(1)
امام علیه‏السلام چون كافور بر بدن مطهرش ریخت این دعا را خواند:
اللهم انها امتك و بنت رسولك و خیرتك من خلقك اللهم لقنها حجتها و اعظم برهانها و اعل درجتها و اجمع بینها و بین محمد صلى اللَّه علیه و آله.
پروردگار این است كنیز تو و دختر پیغمبر تو و بهترین خلق تو بارالها حجتش را تلقینش كن و برهاشن را بزرگ دار و درجه‏اش را بالا ببر و جمع كن بین او و بین محمد صلى اللَّه علیه و آله و او را با حبیبت در یك درجه بدار.
آنگاه از حنوط باقیمانده رسول‏اللَّه او را حنوط كرد و در هفت پارچه كفن پوشانید و عبا را بر روى آنها انداخت سپس فرزندانش را صدا كرد تا بیابند و بار دیگر از مادر توشه برگیرند. على علیه‏السلام صدا زد: یا ام‏كلثوم، یا زینب، یا فضه یا حسن یا حسین هلموا و تزودا من امكم الزهراء فهذا الفراق و اللقاء فى الجنة
بیائید از مادرتان زهرا توشه بردارید كه این دیدار آخر است و ملاقات بعدى در بهشت است حسن و حسین علیهماالسلام آمدند كنار جسد مطهر مادر مى‏نالیدند فرزندان آن بانوى بزرگوار هر كدام اندوه دل را به اشك دیده فرونشانده و مى‏گفتند مادر وقتى خدمت جد ما رسول‏اللَّه رسیدى فاقرئیه منا السلام. سلام ما را به او ابلاغ نما و بگو كه ما بعد از تو یتیم شدیم، امیرالمؤمنین علیه‏السلام مى‏فرماید: ناگهان دیدم كه مادرشان آغوش باز كرد و آن دو عزیزش را به سینه‏اش چسبانید كه هماندم شنیدم هاتفى از آسمان ندا مى‏كند.
یا اباالحسن ارفعهما عنها فلقد ابكیا واللَّه ملائكة السماء. یا على حسن و حسین را از روى نعش مادر بلند كن به خدا سوگند اینها فرشتگان آسمان را به گریه درآوردند (2)

معجزه جسد بیجان فاطمه علیهاالسلام
براى برگزیدگان خداوند و تربیت شدگان مهد نبوت، زمان و مكان، طبیعت و خواص آنها مفهومى ندارد فى‏المثل به طور معمول آتش كارش سوزاندن است ولى اگر خدا نخواهد خاصیت آتش تغییر مى‏كند و دیگر قدرت سوزاندن نخواهد داشت. چنانچه در داستان حضرت ابراهیم در قرآن كریم مى‏خوانیم كه این پیامبر بزرگ را نمرودیان به آتش افكندند ولى خداوند نخواست كه آتش او را بسوزاند
شعر
نسوزد آتشى تا او نخواهد -نبارد بارشى تا او نخواهد (3)
یا در داستان معراج حضرت رسول اكرم مى‏خوانیم كه با همین عنصر خاكى و بدن مطهرش به آسمانها عروج مى‏كند بدون این كه جاذبه زمین مانع صعود آن حضرت شود یا سر بریده ابى‏عبداللَّه الحسین تلاوت قرآن مى‏كند كه مورد اتفاق تمام فرق اسلامى است یا كارد گلوى حضرت اسماعیل را نمى‏برد و امثال اینگونه معجزات و خارق عادات نشان‏دهنده این معنا است كه بر ما معلوم شود كه آنها به نیروى عظیم خداوندى مجهزاند از جمله معجزات حضرت زهرا علیهاالسلام پس از غسل و كفن پوشیدن در آغوش گرفتن فرزندانش حسنین علیهماالسلام است یا صحبت كردن آن بانو بعد از وفات با همسرش امیرالمؤمنین علیه‏السلام است در این رابطه روایات متعدد و مطالب گوناگون در كتب مختلف نقل شده كه بحث از آنها در این مختصر نمى‏گنجد آنچه نقل شده ز باب نمونه است كه مبادا خوانندگان گرامى شك كنند كه چگونه انسانى كه روحش از بدن مفارقت مى‏كند قدرت دارد كارى را انجام دهد كه انجام آن از زنده‏هاى داراى عصمت و ولایت پذیرفتنى است ولى از وفات یافته‏ها چگونه؟ و بدانند كه مقام معصوم علیه‏السلام مقامى است فوق مقام بشر آنها مجهز به قدرتى هستند كه آن قدرت در حیطه علوم بشرى نیست و ابعاد معنویت آنها فراتر از دنیاى انسانها است از این روى هم در حال حیات صاحب معجزات محیرالعقول هستند و هم بعد از شهادت از آنها معجزاتى بروز مى‏كند كه عقول صاحبان خرد عاجز از تجزیه و تحلیل آنها است مگر به نور ایمان و صفاى دل بر صدق معجزات و خوارق عادات آنها یقین پیدا كنند.

مراسم تدفین شبانه حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏علیها
على علیه‏السلام پیكر مطهر بانوى مظلومه‏اش را طبق وصیتش زیر پیراهن غسل داد با آن كه خود به اهل خانه‏اش فرموده بود براى عمل كردن به سفارش بانویش آهسته سخن بگویند و گریه بلند بلند نكنند مبادا همسایه‏ها مطلع شوند. اسماء بر پیكر مطهر آن بانوى رنجدیده آب مى‏ریخت و مولاى متقیان مى‏شست ناگهان دیدند كه مولا تكیه به دیوار داده هاى‏هاى گریه مى‏كند و نتوانست خویشتن‏دارى كند وقتى پرسیدند یا امیرالمؤمنین چرا بى‏تاب شده‏اى؟ فرمود: از حیاء این بانو اشك مى‏ریزم چطور در این مدت بعد از حادثه تازیانه خوردن این همه درد و صدمه را از من مخفى داشته و اكنون كه دستم به بازوى ورم كرده‏اش رسید دانستم كه چه بر سر این بانو آمده است نتوانستم خویشتن را نگه دارم كه بى‏اختیار گریستم. (4)
شعر
هر قهرمان مدال خودش را نشان دهد -زهرا مدال خود به على هم نشان نداد
آرى پیكر مطهر حضرت زهرا علیهاالسلام را غسل داد و كفن كرد و تنها خودش و دو فرزندش حسن و حسین علیهماالسلام و عمار و مقداد و عقیل و زبیر و ابوذر غفارى و سلمان فارسى، بریده و عباس بن عبدالمطلب و ابن مسعود و تنى چند از بنى‏هاشم بر پیكر مطهر آن بانو نماز خواندند
على علیه‏السلام سپس آن پیكر نورانى را به خاك سپرد و در كنار قبر آن بانوى پهلو شكسته نشست و خطاب به قبر آن بانو فرمود: یا ارض استودعتك ودیعتى. هذه بنت رسول‏اللَّه فنودى منهایا على انا ارفق بها منك فارجع ولاتهتم (5)
اى زمین امانتم رابه تو مى‏سپارم این دختر رسول خداست، ناگاه شنید كسى مى‏گوید یا على من از تو نسبت به بانویت مهربان‏ترم به سوى منزل بازگرد و غصه مخور. امیرالمؤمنین علیه‏السلام در حین خاكسپارى حضرت زهرا علیهاالسلام كلماتى دارد كه سزاوار است در اینجا آورده شود.

1ـ فاطمة الزهرا سیدة نساءالعالمین/ 439
2
ـ فاطمة الزهرا بهجة قلب المصطفى/ 579
3
ـ سروده: مؤلف
4
ـ فاطمة الزهراء سیده نساء العالمین/ 450
5
ـ ناسخ، ج 1/ 232

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
بک لینک فا

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات